Porady

Jaką wiertarkę magnetyczną wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Szukając odpowiedniej wiertarki magnetycznej, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą okazać się kluczowe przy wykonywaniu powierzonego zadania, są to:

  • Moc silnika. Wiertarki o odpowiednio dużej mocy efektywniej radzą sobie z wykonywaniem otworów w twardym materiale, otworów głębszych, o większych średnicach.
  • Maksymalna średnica wiercenia.
  • Siła przyciągania stopy magnetycznej. Istotny parametr przy zadaniach, które wymagają dużej przyczepności lub podczas pracy na wysokości i powyżej głowy.
  • Płynna regulacja prędkości obrotowej. Wszystkie oferowane w naszym sklepie internetowym wiertarki magnetyczne posiadają tę niezwykle przydatną i ułatwiającą pracę funkcję.
  • Możliwość gwintowania. By gwintować, niezbędna jest możliwość obrotów silnika w prawo i w lewo oraz swobodny start wrzeciona od 0 obr./min. Wiertarka musi być ponadto wyposażona w odpowiedni uchwyt wiertarski przeznaczony pod gwintowniki.
  • Wyposażenie we właściwy uchwyt mocujący wiertła. Warto pamiętać, że frezy trepanacyjne posiadają standardowe mocowania typu Weldon 19 mm (¾″) lub Weldon 32 mm (1.¼″) - dla średnic powyżej 69 mm.
    W niektórych modelach wiertarek magnetycznych STAKO dodaliśmy regulowaną podstawę, pozwalającą na obracanie wiertarki w zakresie 45° w prawo lub w lewo, a także w zakresie 2 cm do przodu lub do tyłu względem stopy magnetycznej, co poszerza możliwości wiertarki.
  • Istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej wiertarki magnetycznej, jest jej waga oraz kubatura. Mała, lekka i poręczna wiertarka znacznie ułatwi pracę w miejscu trudno dostępnym lub na wysokości. Pozostałe cechy nie wpływają w znacznym stopniu na efekty pracy.

Jeśli szukasz wiertarki magnetycznej, która spełni najwyższe oczekiwania, zachęcamy do wyboru urządzenia marki STAKO.

Czym wiercić w metalu? Dobór odpowiednich wierteł

Wiercenie w metalu nie jest skomplikowane i nawet początkujący majsterkowicz powinien sobie z tym zadaniem poradzić. Kluczowe jest posiadanie odpowiednich narzędzi oraz wierteł, a także zastosowanie poniższych wskazówek.

Wybór wiertła będzie zależał od twardości obrabianego materiału. Przyjmuje się następujący podział metali na dwie kategorie:

  • Metale miękkie – miedź, aluminium
  • Metale twarde – stal nierdzewna, chrom, tytan

Wiercąc w metalach miękkich, można wykorzystać standardowe wiertła walcowe lub frezy trepanacyjne ze stali szybkotnącej HSS – nowoczesne, wysokowydajne, najczęściej stosowane w wiertarkach magnetycznych. Konstrukcja frezów sprawia, że skrawanie materiału odbywa się tylko po obwodzie frezu, a nie na całkowitej powierzchni wiercenia, jak w przypadku wiertłach spiralnych. Dzięki temu proces wiercenia jest szybszy i wydajniejszy. Narzędzia te odporne są na ścieranie i tępienie, sprawdzają się nie tylko w prostych pracach warsztatowych, ale też w warunkach przemysłowych.

Do wiercenia w stali nierdzewnej i innych twardych metalach przeznaczone są specjalne wiertła kobaltowe, czasami pokryte także azotkiem tytanu, a także frezy trepanacyjne z ostrzami z węglików spiekanych TCT. Zalecane są one również do wiercenia otworów o dużych średnicach.

Należy pamiętać, że w trakcie wiercenia w twardej stali i innych materiałach o większej twardości konieczne jest stosowaniu chłodziwa. Ze względu na temperaturę, jaka powstaje podczas wiercenia, środek chłodząco-smarujący znacząco wydłuża żywotność narzędzia, jednocześnie zmniejszając opory skrawania. W przypadku, kiedy nie możemy wykorzystać zintegrowanego z wiertarką systemu chłodzenia, zalecane jest stosowanie zewnętrznego środka chłodzącego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej wiertnicy do betonu?

Szukając odpowiedniej do zakresu prac wiertnicy, warto zwrócić uwagę na jej moc, która ma wpływ na efektywność i wydajność pracy. Inne właściwości, które mogą okazać się kluczowe przy wykonywaniu odwiertu, to:

  • Maksymalna średnica wykonywanych otworów.
  • Praca ze statywem lub z ręki.

Rozstrzygając tę kwestię, należy pamiętać, że wiercenie ręczne jest mniej efektywne i ograniczone przez możliwości fizyczne operatora. Mniejsze wiertnice, o umiarkowanej mocy, ważące 6-7 kg, nie sprawią większego problemu podczas wiercenia z ręki. Używa się ich jednak po to, by wiercić otwory o mniejszych średnicach. Do wykonania przewiertów o dużej średnicy, w materiale twardym, zastosujemy urządzenie mocniejsze, cięższe, a więc w praktyce uniemożliwiające pracę z ręki. Wówczas niezbędne jest zastosowanie wiertnicy umieszczonej na statywie.

Stojak znacznie ułatwia pracę, zapewnia stabilne wiercenie, gwarantuje przy tym precyzję i wydłuża żywotność wiertła. W niektórych statywach dodaliśmy możliwość regulowania kątem nachylenia, zwiększa to możliwości urządzenia.
Płynna regulacja prędkości obrotowej. Jest to szczególnie istotna opcja z uwagi na fakt, że większe otwory wykonuje się przy mniejszej prędkości obrotowej, otwory natomiast mniejsze często przy prędkości maksymalnej. Tę przydatną i ułatwiającą pracę regulację posiadają wszystkie oferowane przez nas modele wiertnic STAKO.

  • Wiercenie na mokro lub na sucho.

Jeżeli na budowie jest taka możliwość, rekomendujemy pracę na mokro, ograniczamy wówczas zapylanie, powstały urobek jest wypłukiwany, a wiertło chłodzone, co zmniejsza ryzyko jego przegrzania. Wszystkie nasze wiertnice dają możliwość wiercenia zarówno na mokro jak i na sucho.

Wybierając STAKOtools, masz pewność, że Twoje urządzenie jest najwyższej jakości, sprawdzi się w każdych warunkach i posłuży długo. Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów!

Co zrobić, gdy wiertło do betonu się stępiło?

W przypadku gdy wiertło diamentowe uległo stępieniu, czego objawem jest niewielki postęp wiercenia lub jego brak, należy dokonać ostrzenia wiertła przez wykonanie kilku wierceń na bloczku piaskowca, cegły silikatowej, betonu świeżego lub innego abrazyjnego materiału. Spowoduje to odsłonięcie kryształków diamentów w segmentach, dzięki czemu wiertło uzyska odpowiednią ostrość.

Jeżeli ostrzenie wiertła we własnym zakresie nie jest możliwe, bo np. wyłamaniu uległy segmenty, istnieje możliwość zregenerowania wiertła diamentowego, a my świadczymy takie usługi.

Wiertła po regeneracji w naszym serwisie nie odbiegają jakością od wierteł nowych.