Malowanie agregatem cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala na osiągnięcie efektów trudnych do uzyskania tradycyjnymi metodami, takimi jak malowanie pędzlem czy wałkiem. Agregat umożliwia szybkie pokrycie dużych powierzchni, a dzięki równomiernemu rozprowadzaniu farby minimalizuje ryzyko powstawania smug. Jednak nawet podczas używania tego profesjonalnego narzędzia mogą pojawić się pewne problemy. W niniejszym artykule wyjaśniamy, co robić, gdy agregat malarski nie nabija ciśnienia, nie zasysa farby oraz w przypadku innych trudności.
Agregat malarski nie zasysa farby – dlaczego i co robić?
Jeżeli pistolet do malowania nie pobiera farby, prawdopodobnie doszło do zatkania filtra lub dyszy. W takiej sytuacji konieczne jest oczyszczenie tych elementów lub ich wymiana. Zdarza się również, że agregat malarski nie zasysa farby, ponieważ jest ona zbyt gęsta. Wtedy niezbędne jest zastosowanie rozpuszczalnika.
Przyczyną tego, że sprzęt nie pobiera farby, może być również nieszczelność w systemie ssącym, która wynika przykładowo z uszkodzenia przewodów. W tym przypadku, aby zlokalizować źródło problemu, należy udać się do serwisu.
Agregat malarski nie nabija ciśnienia – z czego wynika ten problem?
Problemy z utrzymaniem ciśnienia w agregacie malarskim mogą wynikać z awarii regulatora. W tym przypadku konieczna jest profesjonalna naprawa lub wymiana tego komponentu.
Zdarza się również, że problemy z ciśnieniem wynikają z zatkania filtrów, dyszy czy przewodów. Przyczyną może być także za gęsta farba.
Natomiast zbyt niskie ciśnienie w agregacie, połączone z wyciekiem farby, często wskazuje na uszkodzenie lub zużycie uszczelek.
Pasy po malowaniu agregatem – przyczyna
Pasy na ścianach po malowaniu agregatem to częsty problem. Jego przyczyną może być zbyt niska wilgotność powietrza, która sprawia, że farba schnie zbyt szybko, co prowadzi do powstawania nieestetycznych smug. W tym przypadku rozwiązaniem może być sztuczne zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu lub lekkie rozcieńczenie farby, pod warunkiem że producent dopuszcza tę możliwość.
Inną przyczyną pojawiania się pasów po użyciu agregatu jest niewłaściwa technika malowania. Należy mieć świadomość, że zbyt duży lub za mały dystans pomiędzy pistoletem a malowaną powierzchnią może prowadzić do nierównomiernego nałożenia warstwy farby.
Jak malować agregatem bez smug?
Aby malować agregatem malarskim bez smug, trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Powinna być czysta, sucha, pozbawiona nierówności i zagruntowana.
Ponadto trzeba zadbać o właściwą technikę malowania. Dyszę agregatu należy trzymać równolegle do malowanej powierzchni. Ścianę trzeba pokrywać farbą ruchem wahadłowym, zaczynając od góry do dołu lub w poziomie.
Dodatkowo, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, kluczowe jest używanie wysokiej jakości agregatu malarskiego, który zapewnia równomierne i precyzyjne rozprowadzanie farby. Wszystkich zainteresowanych zakupem solidnego agregatu zapraszamy do sprawdzenia oferty na stronie https://stakotools.pl/kategoria-produktu/produkty/agregaty-malarskie/.