Wiercenie to jedna z czynności, którą bardzo często wykonuje się podczas remontu, budowy czy urządzania domu lub mieszkania. Z użyciem odpowiedniego narzędzia jest ona w teorii prosta, jednak jeśli zabierzemy się za to w niewłaściwy sposób, mogą wystąpić różne problemy, przez które kontynuowanie pracy będzie niemożliwe lub stworzymy duży bałagan. Jak wiercić bez pyłu? Jak wyciągnąć zakleszczone wiertło? Jak wymienić wiertło w wiertarce? Na te i wiele innych pytań udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.
Jak rozwiązać problemy występujące przy wierceniu?
Podczas wiercenia możemy natrafić na wiele różnych problemów wynikających z różnych przyczyn. Najczęstszą z nich jest oczywiście problem z przewierceniem się przez materiał. Zazwyczaj wynika to ze źle dobranego wiertła do danego rodzaju pracy. Innym kłopotem jest zbyt mała moc narzędzia w stosunku do twardości i grubości materiału. W takiej sytuacji potrzebny będzie mocniejszy sprzęt. Jeśli podczas wiercenia w deskach pojawiają się pęknięcia – należy zmniejszyć moc i wiercić powoli. To samo dotyczy wiercenia w materiałach twardych. Problemem podczas wiercenia jest też występowanie pyłu, który potem ciężko usunąć. Wtedy należy skorzystać z domowych sposobów lub dostępnych na rynku akcesoriów specjalistycznych.
Wiercenie w suficie bez pyłu – techniki i akcesoria
Jednym z rozwiązań – najczęściej spotykanym – jest wiercenie z odkurzaczem. Przystawia się rurę ssącą niedaleko miejsca, gdzie wiercimy i uruchamiamy odkurzacz. Dzięki temu cały pył zostanie przez niego od razu wciągnięty. Z domowych sposobów warto wymienić trik z użyciem plastikowego kubka lub butelki – wystarczy przewiercić się przez denko, a następnie zacząć wiercić (z nałożoną przewierconą butelką) w wybranym miejscu. Cały pył powinien opaść do butelki.
Jak wyciągnąć zakleszczone wiertło?
Po pierwsze – zatrzymaj wiertarkę i nie używaj siły. Sprawdź co spowodowało zakleszczenie i spróbuj je delikatnie rozruszać. Jeśli materiał, w którym doszło do zakleszczenia na to pozwala, spróbuj poluzować go w miejscu wiercenia. Czasem przyczyną zakleszczenia jest złamanie wiertła. W takiej sytuacji konieczny będzie specjalny wyciągacz.
Spalone wiertło – jak do tego nie dopuścić?
Aby nie dopuścić do spalenia wiertła podczas pracy, należy zadbać o jego efektywne chłodzenie – robić przerwy przy wykonywaniu otworów lub użyć specjalnych środków chłodzących, które skutecznie obniżą jego temperaturę.
Czym chłodzić wiertło podczas wiercenia?
To, czym chłodzić wiertło podczas wiercenia zależy też od tego, w czym wiercimy i jakim sprzętem. Czasami można wykorzystać po prostu wodę, jednak znacznie częściej jest to specjalne chłodziwo z dodatkiem WD-40. Taka mieszanka sprawi, że wiertło będzie skutecznie chronione przed przegrzaniem.
Wiertarki wysokiej klasy
Cała ta wiedza jest przydatna nie tylko domowym majsterkowiczom, ale także profesjonalistom, którzy obsługują takie wiertarki jak te, które można znaleźć na tej podstronie: https://stakotools.pl/kategoria-produktu/produkty/wiertarki-magnetyczne-produkty/. To wysokiej klasy urządzenia, które znajdują zastosowania przy pracach wymagających ponadprzeciętnej mocy, precyzji i dokładności.